Chcąc długotrwale usunąć owłosienie z nóg, pach, twarzy oraz okolic bikini wiele osób decyduje się na zabiegi depilacji woskiem. Jest to niezwykle skuteczna alternatywa dla dających krótkotrwałe efekty maszynek do golenia czy kremów do depilacji. Depilacja woskiem jest często kojarzona z wizytami w gabinecie kosmetycznym, tymczasem można ją wykonywać także w domu. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować się do domowego zabiegu depilacji oraz jak ją wykonać.
Przygotowanie do domowej depilacji
Depilacja woskiem to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania niechcianego owłosienia, pozwala na utrzymanie gładkiej skóry nawet przez kilka tygodni. Jednak chcąc osiągnąć pożądane rezultaty, należy nie tylko umiejętnie przeprowadzić zabieg, lecz także prawidłowo się do niego przygotować. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w niezbędne produkty, takie jak: wosk i podgrzewacz, drewnianą szpatułkę, paski flizelinowe, zasypkę dla dzieci oraz oliwkę do ciała, dostępne m.in.: w profesjonalnych hurtowniach kosmetycznych.
Oprócz zaopatrzenia ważne jest także odpowiednie przygotowanie ciała do zabiegu. Włoski nie powinny być zbyt krótkie – optymalna długość to ok. 7-10 mm. Dodatkowo dzień przed planowaną depilacją warto wykonać peeling całego ciała, a bezpośrednio przed woskowaniem należy wstrzymać się przed nakładaniem jakichkolwiek kremów lub balsamów, ponieważ skóra powinna być odtłuszczona i sucha.
Depilacja woskiem – zabieg krok po kroku
- Cały zabieg rozpoczyna się od rozgrzania wosku do temperatury 37 stopni Celsjusza.
- Potem należy dokładnie sprawdzić kierunek wzrostu włosa, a następnie odtłuścić umytą i osuszoną skórę poprzez nałożenie cienkiej warstwy zasypki dla dzieci lub mąki ziemniaczanej.
- Kolejnym krokiem jest nałożenie rozgrzanego wosku zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa na niewielkie obszary ciała (np.: powierzchnie nóg można podzielić na 3-4 sekcje). Tę czynność należy wykonać ze szczególną starannością.
- Po nałożeniu wosku, na depilowanym fragmencie ciała należy umieścić pasek flizelinowy (od dołu do góry), pozostawiając na końcu niewielki fragment czystego paska, za który będzie można z łatwością chwycić. Aby upewnić się, że pasek dobrze przylgnął, warto go delikatnie potrzeć dłonią.
- Pasek powinien zostać oderwany jednym, zdecydowanym ruchem (pod włos). Podczas zrywania, wolna ręka może naciągać skórę na danym obszarze w przeciwnym kierunku, aby zmniejszyć ból towarzyszący depilacji.
- Ostatnim krokiem, po zakończonej depilacji w danej partii ciała powinna być pielęgnacja, a zatem nałożenie oliwki lub balsamu nawilżającego na skórę.