Wszelkie, zachodzące w organizmie człowieka procesy starzenia się są nie tylko zjawiskiem nieuchronnym, lecz przede wszystkim jak najbardziej naturalnym. Starzenie się skóry u niemal każdej osoby objawia się nieco inaczej i może rozpocząć się w nieco innym wieku. Jednak ogółem jest to proces, w którym wraz z wiekiem ciało ludzkie produkuje coraz mniej komórek skóry właściwej. Jednocześnie oznacza to, że malejące ilości kolagenu i elastyny w ciele ludzkim powodują z czasem utratę młodego wyglądu.
Kiedy warto zacząć działać
Głównymi objawami rozpoczynającego się procesu starzenia się skóry jest jej suchość oraz utrata elastyczności. Cera staje się coraz bardziej sucha i wiotka, a pojawiające się zmarszczki są coraz głębsze i bardziej widoczne. Innymi zmianami, jakie mogą wskazywać na starzenie się skóry jest także pojawienie się zauważalnych przebarwień na skórze, lecz także większa skłonność do uczuleń i podrażnień na skórze. Przykładowo, może okazać się, że kosmetyk, z którego korzysta się od lat niespodziewanie zaczyna nas drażnić np.: powodować zaczerwienienie.
Warto wiedzieć, że u wielu osób skóra zaczyna się starzeć już w wieku 25-30 lat. Podobnie, jak w przypadku jakichkolwiek innych dolegliwości, również w przypadku oznak starzenia się o wiele bardziej skutecznym okazuje się odpowiednia profilaktyka od późniejszego leczenia. Dlatego chcąc zaradzić pierwszym oznakom starzenia się warto skonsultować się z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej tak szybko, jak to tylko możliwe.
Jakie zabiegi wybrać
Chociaż niewiele osób o tym wie, medycyna estetyczna nie jest przeznaczona jedynie dla kobiet dojrzałych. Z jej szerokiej gamy zabiegów pomagających spowalniać procesy starzenia się, a także zmniejszać ich widoczne oznaki mogą korzystać także kobiety dwudziesto- i trzydziestoletnie. W ten sposób mają one możliwość znacznego odsunięcia w czasie problemów ze skórą. Zabiegi oferowane w ramach medycyny estetycznej mają za zadanie nawilżyć skórę, a także ją ujędrnić i wzmocnić jej napięcie.
Jednym z bardziej popularnych zabiegów, szczególnie pośród młodych kobiet są zabiegi fotoodmładzania wykonane metodą laserową. Pozwalają one na sprowokowanie w komórkach zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry. Jako działanie prewencyjne często proponowana jest także mezoterapia mikoigłowa, w której to poprzez zastrzyk fali radiowej, są doprowadzane do organizmu składniki odżywcze. Dzięki nim istnieje możliwość zwalczania m.in.: nadmiernego rogowacenia skóry, zaburzeń złuszczania, czy pomarańczowej skórki. W tym zabiegu, dzięki nowoczesnej technologii preparat ma szanse dotrzeć do warstw tkanki tłuszczowej, które są położone bardzo głęboko.